LPG’li araçlarda Güvenlik Kontrol Sistemi Tasarımı

Teknolojinin ilerlemesi ve yeni enerji dönüşüm sistemlerinin geliştirilmesi ile birlikte olası muhtemel tehlikeler kaçınılmaz hale gelmiştir. Petrol rezervlerinin azalışı ile birlikte artan petrol fiyatlarından dolayı içten yanmalı motorlu taşıtlarda benzin ve mazot gibi sıvı yakıtların yerini LPG ve doğal gaz gibi yakıtlar almaktadır. 

Rüzgar, Güneş ve Hidrojen

Rüzgar, güneş ve hidrojen gibi yeni ve yenilenebilir enerji teknolojileri gelecek için ümit vaat etse de halen içten yanmalı motorlu taşıtlarda küçük modifikasyonlarla kullanılan LPG benzeri dönüşüm sistemlerinin kullanılması rağbet görmektedir. Bu dönüşüm sistemleri bazı risklerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Alınan önlemler her ne kadar arttırılsa da güvenlik tam olarak sağlanamamaktadır. Bu dönüşüm sistemleri arasında özellikle ülkemizde yaygın kullanım alanı bulan LPG, sızıntılarından kaynaklanan patlamalar ciddi can ve mal kayıplarına neden olmaktadır.

Önerilen bu proje, LPG Güvenlik Kontrol Sistemi (LPG-GKS),  sensörler yardımıyla LPG dönüşümü yapılan aracın yakıt hattı üzerinde olası tehlikeli bir durumun ortadan kaldırılması için geliştirilen bir güvenlik kontrol sistemidir. Mekanik ve elektronik aksamlardan oluşan bu kontrol sistemi, olası tehlikeli bir durumda araç kullanıcısının ve yolcuların güvenliğini sağlamayı amaç edinmektedir.

LPG-GKS Sistemi

Gerçekleştirilmesi düşünülen LPG-GKS sistemi: sıcaklık ölçümü için termokupul, gaz sızıntısı için LPG sızıntı sensörü,yangın riskine karşı yangın söndürücü tüpü, solenoid valf ve elektronik kontrol ünitesinden oluşmaktadır. Sistemde bulunan termokupul ve sensörler tarafından alınan olası tehlike durum bilgisi elektronik kontrol ünitesi tarafından değerlendirilerek yangın söndürme ve sızıntı kesme sisteminin çalışmasını sağlayacaktır. Sistemin yangın söndürücü ve gaz sızıntı birimi istenildiği durumda birbirinden ayrılarak tüm araç modelleri ve sistemleri için düşük bir maliyetle araca uyarlanabilecek şekilde tasarlanacaktır. Bu sistemin bir kit halinde olması da kullanılabilirliğini arttırmaktadır.

Dökümanın Tamamına Ulaşmak için: LPG-GKShttps://www.academia.edu/10936184/LPG-GKS_Security_and_Control_System_Design_and_Prototype_Manufacturing_for_Engine_Vehicles_with_LPG_

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir